TIEDOTE
Pori 11.6.2018
Me-talo Pori järjestää 24 tuntia kestävän taidetapahtuman
– Tee taidetta koko kesäyö!
Me-talo Pori järjestää Porin keskustan nuorisotalolla vuorokauden kestävän toiminnallisen taidetapahtuman 16.-17.6.2018. KIMARA24-tapahtumassa on mahdollisuus toteuttaa itseään luovasti ja osallistua taideaiheisiin työpajoihin lauantai-iltapäivästä sunnuntai-iltapäivään, kello 14-14.
KIMARA24 on täysin uudenlainen, kaikille avoin ja maksuton taidetapahtuma. Tapahtumassa on tarjolla tilat ja taidevälineitä vapaaseen käyttöön. Osallistuminen ei vaadi aiempaa harrastuneisuutta tai taitoja. Lisäksi KIMARA24-tapahtumassa on useita ohjattuja työpajoja, joiden teemoina ovat mm. neulegraffiti ja hahmopiirustus. Tapahtuma on päihteetön ja sopii kaikenikäisille. Nuorisotalolla voi halutessaan viettää koko yön.
Idea tapahtumaan saatiin me-talo Porin järjestämästä ideakilpailusta. Me-talo Pori on palkannut KIMARA24-tapahtuman järjestäjiksi kaksi taideharrastajaa, jotka ovat itse suunnitelleet tapahtuman ja sen järjestelyt.
– Toivomme tapahtumaan hyvää meininkiä ja että kävijät tykkäävät. Luvassa on 24 tuntia taidebiletystä, vapaa ateljee, vegaanikahvila ja monipuolisia työpajoja. Tervetuloa vaikka vain poikkeamaan ja katsomaan meininkiä, sanovat Emmi Orvokki ja Ann-Nina Järvinen, tapahtuman järjestäjät.
Lisätietoja KIMARA24-tapahtumasta: https://www.facebook.com/kimara24/
Lisätietoja antavat:
Sanna Paala, koordinaattori, Me-talo Pori
puh. 044 242 9627
sanna.paala@yhteisokeskus.fi
Emmi Orvokki, Kimara24-tapahtuman järjestäjä
puh. 044 972 0330
yhteys@kimara24.com
Me-talo Porin toimintaa rahoittaa Me-säätiö, jonka tavoitteena on vähentää lasten, nuorten ja perheiden syrjäytymistä ja eriarvoistumista Suomessa. Jokaisella lapsella ja nuorella pitäisi olla taustastaan riippumatta tasavertaiset mahdollisuudet turvalliseen kasvuun ja kehitykseen sekä hyvään elämään.
Me-talo Porin toimintaa koordinoi Satakunnan yhteisökeskus.
https://www.mesaatio.fi/me-talo/me-talo-pori/

