Kokemustoiminta

Kokemustoiminta

Kokemustoimija on tehtäväänsä kouluttautunut henkilö, jolla on oma tai läheisen/omaisen kokemus mm.

  • psyykkisestä/fyysisestä sairaudesta
  • vammaisuudesta
  • vaikeasta elämäntilanteesta

Asiantuntijana kokemustoimija jakaa tietoa ja lisää ymmärrystä toimien itsenäisesti tai ammattilaisen rinnalla mm.

  • luennoitsijana
  • palveluiden suunnittelijana, kehittäjänä, toteuttajana tai arvioitsijana
  • asiakas-/potilasedustajana verkostoissa tai työryhmissä

Satakunnan Kokemustoiminta-ohjausryhmä koordinoi ja kehittää kokemustoimintaa alueellaan. Lisäksi ohjausryhmä tavoittelee maakuntaan mm. kokemustoimintaan liittyvää yhteistyötä ja yhteistä viestintää sekä tarpeeseen vastaavaa kokemustiedon tarjontaa Kokemustoiminta-ohjausryhmä 2021 – 2022

Ohjausryhmän suositus verollisesta palkkiosta (tilaajan ja kokemustoimijan välinen sopimus)

  • Verkostoissa, työryhmissä ja ohjausryhmissä jäsenenä toimiminen 35 e / kerta + matkakulut Valtion matkustussäännön mukaisesti
  • Luennon tai puheenvuoron pitäminen tilaisuuksissa 50 e / kerta + matkakulut Valtion matkustussäännön mukaisesti
  • Ammattilaisen työparina toimiminen 20 e / tunti + matkakulut Valtion matkustussäännön mukaisesti
  • Ryhmänohjaus 20 e / tunti + matkakulut Valtion matkustussäännön mukaisesti

Tilaa koulutettuja kokemustoimijoita yhteyshenkilöiltä tai potilas-, vammais- ja läheisjärjestöjen Kokemuspankista:

Järjestöjen kokemustoiminta
Kehitysvammaiset – Me Itse ry / Satakunnan meikäläiset Ari Impola impola (ät) meka.tv / 050 – 517 8011

Lukuisat potilas-, vammais- ja läheisjärjestöjen koulutetut kokemustoimijat löydät Kokemuspankista

Mielenterveyskuntoutujan läheiset / omaiset – FinFami Satakunta ry Salla Ristolainen salla.ristolainen (ät) finfamisatakunta.fi / 044 – 303 6282

Peliriippuvaiset, rahapeliriippuvaisen läheiset – Sosped-säätiö / Pelirajat´on-toiminta Jouni Saarelainen jouni.saarelainen (ät) sosped.fi / 040 – 821 1011

Päihdekuntoutujat, päihdekuntoutujan läheiset – Porin Sininauha ry Veera Gustafsson v.gustafsson (ät) porinsininauha.fi / 050 – 313 1832

Rikos- ja päihdetaustaiset, vankilasta vapautuneet – KRIS-Satakunta ry Aki Stenroos satakunta (ät) kris.fi / 044 – 236 1410

Työllisyyspalveluiden ja taloudenhallinnan kokemusosaajat – Leader Karhuseutu ry Marko Juutilainen marko.juutilainen (ät) karhuseutu.fi / 044 – 714 7444 tai Outi Rantanen outi.rantanen (ät) karhuseutu.fi / 044 739 9909

Tutustu valtakunnalliseen Kokemustoimintaverkostoon ja Koulutetut Kokemusasiantuntijat KoKoA ry:n toimintaan

Porin perusturva kokomustoiminta
Kysy mielenterveys- ja/tai päihdeongelmista / neuropsykiatrisista erityispiirteistä
kokemusta omaavaa koulutettua kokemusasiantuntijaa
Sinikka Koskela sinikka.o.koskela (ät) porinperusturva.fi / 044 – 701 3294 tai Tarja Siltaniemi tarja.siltaniemi (ät) porinperusturva.fi / 044 – 701 2759

Rauman kaupungin sosiaali- ja terveystoimialan kokemusasiantuntijatoiminta
Kysy mielenterveys- ja päihdeongelmista kokemusta omaavaa / läheisen ja omaisen näkökulmaa omaavaa koulutettua kokemusasiantuntijaa Tukitalo Merituulesta Sanna Landvik sanna.landvik (ät) rauma.fi / 044 – 403 6195 tai Outi Veijonaho outi.veijonaho (ät) rauma.fi / 040 – 172 9522

Satakunnan lastensuojelun kokemustoiminta
Lastensuojelun kehittäjäryhmä Satanuoret Satakunnan lastensuojelun kehittämisyksikössä
Kirsi Leppänen kirsi.p.leppanen (ät) porinperusturva.fi / 044 – 701 9747 tai Petra Ahonen petra.ahonen (ät) porinperusturva.fi / 044 – 701 9551

Satasairaalan psykiatrian kokemustoiminta
Koulutettu kokemusasiantuntija toimii ammattilaisen kanssa potilaan kohtaamista edistäen
Juha Mäkelä juha.makela (ät) satasairaala.fi
Henni Myllyoja henni.myllyoja (ät) satasairaala.fi
molempien puhelinnumero 044 – 707 4506

Materiaalit

Vapaaehtoistoiminnan ja kokemustoiminnan käsitteitä satakuntalaisittain

Esitykset Satasoten palvelurakenneryhmälle 3.12.2021:
Satakunnan hyvinvointialueen ja 3. sektorin kumppanuusmalli
OLKA-toimintamalli Satakunnassa
Satakunnan kokemusosaamisen keskus
Osallisuus Satakunnassa -asiakirja

Tavoitteet ja toimenpiteet vuodelle 2022
Nykytilanne 2022
Kokemustehtäväesimerkit
Lisätietoja

Jaana Tuomela Satakunnan yhteisökeskus