Silmä

Porin seutu

Satakunnan alueen yhdistykset, yhteisöt ja seurakunnat tarjoavat laajasti tukea, keskustelu- ja asiointiapua. Kokoamme tälle verkkosivulle Porin alueen tarjoamista tukitoimista korona-aikana.

Päivitämme listausta arkipäivisin. Katso myös valtakunnalliset ja koko Satakunnan alueen tukipalvelut.

Yhteisöjen palveluissa saattaa olla poikkeuksia. Tarkistathan tiedot vielä yhteisöjen omilta verkkosivulta.

Palvelun neuvontanumerot p. 044 744 4181* (arkisin klo 9.00-11.00) & p. 044 740 9922* (arkisin klo 11.00-13.00). Puhelun hinta (mpm/pvm).

Elämän leipä

Juhana Herttuankatu 20, Pori

https://elsatakunta.com
Sosiaalinen media:
Facebook: @selsry
Instagram: @elamanleipa

Ruoka-aputoiminta Porissa jatkuu. Valmiita ruokakasseja jaetaan maanantaisin. Jaettavien kassien määrä ja sisältö vaihtelee jaettavaksi saatavan ruuan mukaan.

Ruokajako maanantaisin 10.00-11.30

https://elsatakunta.com/ruokajaot

Jakotilanteessa asiakkaita pyydetään huomioimaan vallitsevat hygieniaa ja kokoontumista koskevat ohjeet ja rajoitukset. Sairaana ruokakassia ei saa itse lähteä hakemaan.

Elämän eliksiiri

Vanhakoivistontie 12, 28360 Pori

http://www.elamaneliksiiri.fi

Ruoka-aputoiminta Porissa jatkuu perjantaisin. Omat kassit mukaan. Jaettavien kassien määrä ja sisältö vaihtelee jaettavaksi saatavan ruuan mukaan.

Ruokajako perjantaisin 9.00-11.30

EU-kassijako tiistaisin (parittomat viikot) klo 9.00-11.30

Jakotilanteessa asiakkaita pyydetään huomioimaan vallitsevat hygieniaa ja kokoontumista koskevat ohjeet ja rajoitukset. Sairaana ruokakassia ei saa itse lähteä hakemaan.

Yhteinen keittiö

Yhteisötalo Otava / Yhteinen keittiö
Otavankatu 5 A, 28100 Pori

https://www.yhteisokeskus.fi/yhteinenkeittiotoiminta/

Facebook: https://www.facebook.com/paivi.yhteinenkeittiopori

Facebook: @otavatalo
Facebook: Päivi Yhteinen keittiö

Kaikille avointa ja maksutonta toimintaa.

Porin Sininauha ry

Muistokatu 18, 28120 Pori | Liisankatu 11, 28100 Pori

http://www.porinsininauha.fi
Sosiaalinen media:
Facebook: @porinsininauhary

Tehtävänämme on kulkea ihmisten rinnalla ja tukea heitä vaikeissa elämäntilanteissa. Tarjoamme heille toivoa ja uuden alun mahdollisuuksia kristillisen ihmiskäsityksen pohjalta.

MERI-PORIN SEURAKUNTA

Pihlavan kirkkotie 5, 28800 Pori
https://www.kirkkoporissa.fi/meri-porin-seurakunta
Sosiaalinen media:
Instagram: @meriporinseurakunta, @meriporinnuoret ja @meriporinvarkat
Facebook: Meri-Porin seurakunta, Meri-Porin seurakunnan päivä-ja perhekerhot, Meri-Porin seurakunnan varhaisnuorisotyö ja Meri-Porin seurakunnan diakoniatyö

Ota yhteyttä, jos kaipaat sielunhoidollista keskustelua seurakunnan työntekijän kanssa:

Papit: Helena Kuusiranta p. 0400 309 733, helena.kuusiranta@evl.fi vs. kirkkoherra Anna Kasvinen p. 0400 309731, anna.kavinen@evl.fi,  Petja Pinomäki p. 0400 309 471 petja.pinomaki@evl.fi,  srk-pastori Pertti Hannus p. 0447 309 654,  pertti.hannus@evl.fi vs. srk-pastori

Diakoniatyöntekijät: sielunhoito ja keskusteluapu sekä EU-ruokajakelu ja taloudellinen apu kriisissä Anne Kangas p. 0447 309 652, anne.kangas@evl.fi, Pirjo Ojavalli p. 0400 309 738 pirjo.ojavalli@evl.fi,  Anne Saarinen p. 0400 309 801, anne.o.saarinen@evl.fi

Seurakuntatoimisto palvelee vain puhelimitse tai sähköpostilla arkisin klo 9-15. Nelli Sopenkivi p. 0447 309 660,  nelli.sopenkivi@evl.fi

Teljän seurakunta

https://www.kirkkoporissa.fi/porin-teljan-seurakunta
Sosiaalinen media:
Facebook: @porinteljanseurakunta

Länsi-Porin seurakunta

https://www.kirkkoporissa.fi/lansi-porin-seurakunta
Sosiaalinen media:
Facebook: www.facebook.com/lansiporinseurakunta
https://www.facebook.com/groups/103118039730765/ (Päivä- ja perhekerhoilijat)
Instagram: https://www.instagram.com/lansiporin_srk/
https://www.instagram.com/lansiporinsrk_lapsetjaperheet/ (Päivä- ja perhekerhoilijat)
https://www.instagram.com/tytotjapojat_lp_srk/ (Varhaisnuoret)
https://www.instagram.com/lansiporinsrknuoret/ (Nuoret)

Sielunhoitoa ja keskusteluapua pappien ja diakoniatyöntekijöiden kanssa. Papit ovat tavoitettavissa myös viikonloppuisin.

Papit:

  • Nokelainen Mika p. 0400 309 867, mika.nokelainen@evl.fi
  • Kärmeranta Jussi p. 0400 309 853, jussi.karmeranta@evl.fi
  • Häkkinen Tanja p. 0400 309 868, tanja.hakkinen@evl.fi
  • Marjaniemi Minna p. 0400 309 852, minna.marjaniemi@evl.fi
  • Nordström Reija p. 0400 309 856, reija.nordstrom@evl.fi

Diakoniatyöntekijät, myös taloudellinen apu kriiseissä:

  • Heino Aki-Petri p. 0400 309 862, aki-petri.heino@evl.fi
  • Sassila Kirsi p. 0400 309 861, kirsi.sassila@evl.fi

Seurakuntatoimisto palvelee puhelimitse ja sähköpostilla:

  • Mansikkamäki Vuokko p. 044 730 9655, lansi-pori@evl.fi

Toiminta:

Erilaista kokoavaa toimintaa eri kohderyhmille voimassaolevat hygienia- ja henkilömääräohjeistukset huomioiden. Tutustu toimintaan osoitteessa www.kirkkoporissa.fi.

Keski-Porin seurakunta

Hallituskatu 9b, 28100 Pori
https:// www.kirkkoporissa.fi/keski-porin-seurakunta

Sosiaalinen media:
Facebook: Keski-Porin seurakunta
Instagram: @Keskiporinseurakunta
Keski-Porin seurakunnan Youtube-kanava
Keski-Porin seurakunnan Spotify-kanava

Ota rohkeasti yhteyttä seurakunnan työntekijöihin; pappeihin tai diakoniatyöntekijöihin, jos kaipaat sielunhoidollista keskustelua, henkistä, hengellistä tai aineellista apua:

Papit:

Aalto Pekka p. 0400 309 819 pekka.aalto@evl.fi
Hyttinen-Koponen Henrika p. 0400 309 804 henrika.hyttinen-koponen@evl.fi
Johansson Jani p. 0400 309 829 jani.johansson@evl.fi
Järvinen Minna p. 0400 309 832 minna.e.jarvinen@evl.fi
Koukkari Laura p. 0400 309 826 laura.koukkari@evl.fi
Saravuoma Sami p. 0400 309 833 sami.saravuoma@evl.fi
Sippola Anne p. 0400 309 830 anne.sippola@evl.fi
Virta Pasi p. 0400 309 790 pasi.virta@evl.fi
Hietanen Heimo, vt. kirkkoherra p. 0400 309 805 heimo.hietanen@evl.fi

Diakoniatyöntekijät:

Eloranta Teija (alue: Pormestarinluoto) p. 0400 309 828 teija.eloranta@evl.fi
Salonen Mikko (alue: Aittaluoto, Karjaranta, Lukkarinsanta) p. 0447 309 648 mikko.salonen@evl.fi
Verho Tiia (alue: Toejoki, Lyttylä, Toukari) p. 0400 309 767, tiia.verho@evl.fi
Virtalaine Elina (alue: Ruosniemi, Isojoenranta) p. 0400 309 821, elina.virtalaine@evl.fi
Vuori Charlotta (alue: ydinkeskusta, viides osa) puh. 0400 309 834, charlotta.vuori@evl.fiSeurakuntatoimisto palvelee vain puhelimitse tai sähköpostilla arkisin klo 8.30-15. Eeva-Liisa Savioja p. 0447 309 637, eeva-liisa.savioja@evl.fi tai keski-pori@evl.fi

Leader karhuseutu

Fyffee! -Matkalla oman talouden hallintaan (STEA)

Fyffee! -talousohjauksessa tarjotaan henkilökohtaista apua omien talousasioiden selkiyttämiseen. Se voi olla tilanteen kartoittamista, auttamista etuushakemusten täyttämisessä, taloussuunnitelman tekemistä tai velkojen kartoittamista. Tavoitteenamme on karistaa matti kukkarosta saamalla oma talous hallintaan. Joskus pelkkä puhuminen raha-asioista auttaa eteenpäin.

Ota yhteyttä: Outi Rantanen, puh./WhatsApp: 044 739 9909 outi.rantanen@karhuseutu.fi

Netistä löydät meidät osoitteesta Fyffee!

Kokemuksella Duuniin! (ESR)

Duuniin!-valmennus tarjoaa työnhakutaitoja sekä työ- ja toimintakykyä edistävää valmennusta työnhakijoille. Valmennus perustuu aina osallistujan omiin tarpeisiin ja tilanteeseen. Yhteistyössä pyritään löytämään keinoja ja ratkaisuja, jotka tukevat osallistujan omia tavoitteita työllistymiseen liittyen. Ja jos tavoitteet eivät ole vielä tarkentuneet, niitä voidaan miettiä yhdessä! Valmennukseen voi liittyä myös esimerkiksi sopivan ammattialan tai koulutusvaihtoehtojen kartoittamista, työnhaun treenaamista tai vaikkapa arkiasioiden hoitamiseen liittyvien taitojen kehittämistä.

Ota yhteyttä: Marko Juutilainen,  puh./WhatsApp: 044 714 7444 marko.juutilainen@karhuseutu.fi

Netistä löydät meidät osoitteesta Kokemuksella Duuniin!

Duuniin!- ja Fyffee!-palvelut tapaavat asiakkaitaan tällä hetkellä niin kasvotusten kuin etäyhteydellä.  Seuraamme kuitenkin koronatilanteen kehittymistä ja tarvittaessa siirrymme vain etätapaamisiin.

Porin Klubitalo Sarastus

www.porinklubitalosarastus.fi

Sosiaalisessa mediassa:
Facebook @porinklubitalo
Instagram @porinklubitalosarastus

Porin Klubitalo Sarastus on tarkoitettu työikäisille ihmisille, joilla on tai on ollut psyykkisiä sairauksia. Klubitalolle ovat tervetulleita myös neuropsykiatrisen diagnoosin omaavat henkilöt.

Porin Mielenterveysyhdisty Hyvis ry

Hyvän mielen talo, Valtakatu 9, 28100 Pori

www.porinhyvis.fi
Facebook: @Porin Hyvis @Pia Hyvis @Anne Hyvis @Hyvisillat @Elina Hyvis @Annika Hyvis @Ari Hyvis
Virtuaali HYVIS Instagram: @Porin Talo
Twitter: @Porin Hyvis @pia_vahekoski

Toiminta: http://porinhyvis.fi/toiminta/

MLL

https://satakunnanpiiri.mll.fi

Sosiaalinen media:

Facebook: @mllsatakunta
Instagram: @mllsatakunta
Twitter: @mllsatakunta

Noormarkun seurakunta

https://www.kirkkoporissa.fi/noormarkun-seurakunta

Sosiaalinen media:
Facebook: Noormarkun seurakunta

EU-ruokaa saatavilla.

Ota yhteyttä diakonissoihin: Noormarkun alueella Kristiina 044 7309713 ja Outi 044 7309712, Pomarkun alueella Carita 050 3240612

Diakoniatyöntekijät auttavat:

– kun kaipaat henkistä tai hengellistä tukea
– kun et tiedä, kenen puoleen kääntyä elämäsi kriisitilanteissa
– kun tarvitset neuvontaa talousasioissa
Keskusteluapu on aina luottamuksellista.

Setlementti Pori

https://setlementtipori.fi

Sosiaalinen media: @setlementtipori

Suomen Punainen Risti

https://rednet.punainenristi.fi/satakunnanpiiri

Sosiaalinen media:
Facebook: Suomen Punainen risti Satakunnan piiri

Punaisen Ristin paikallisosastojen tulevat tapahtumat, toiminnat ja auttamistehtävät löydät osoitteesta https://vapaaehtoiset.punainenristi.fi. Luo oma profiilisi ja ilmoittaudu mukaan sinua kiinnostaviin toimintoihin ja tehtäviin!

YSTÄVÄTOIMINTA:

Kaipaatko ystävää, jonka kanssa voisit olla puhelimitse tai verkkovälitteisesti yhteydessä? Ystäviä välitetään lähes kaikissa Satakunnan alueen paikallisosastoissa. Tästä löydät Porin seudun ystävävälitysten yhteystiedot:

Tästä löydät Porin seudun ystävävälitysten yhteystiedot:

Ahlainen

044-7014577

Noormarkku

040-5331498

Pori

044-7014577

Ulvila

044-7014577

Jos haluat muuta apua ja tukea, voit olla yhteydessä paikkakuntasi paikallisosaston yhteyshenkilöihin:

Ahlainen

050-5472244

Kullaa

044-0250088

Lavia

044-5496403

Noormarkku

040-5870339

Pori

044-3003618

Ulvila

040-5389778

Koko Satakunta ja valtakunnallinen

KORONAAPU ETUSIVU